Vznik a zánik firiem na Slovensku v roku 2017
V roku 2017 vzniklo na Slovensku 21 049 firiem (právnických osôb), čo je o 11,5 % viac oproti roku 2016. Zaniklo 9 010 firiem, takže počet firiem sa zmenil o +12 039.
Živnostníkov pribudlo 41 124 a ubudlo 32 561.
Najviac nových firiem vzniklo v regióne Bratislavský kraj (8 009), najmenej v regióne Trenčiansky kraj (1 394).
Z odvetví viedla sekcia Priemyselná výroba s 3 867 novými firmami.
- Nové firmy
- 21 049
- +11,5 % oproti 2016
- Zaniknuté firmy
- 9 010
- +5,8 % oproti 2016
- Saldo firiem
- +12 039
- Noví živnostníci
- 41 124
- +17,3 % oproti 2016
- Zaniknutí živnostníci
- 32 561
- −2,1 % oproti 2016
Zobraziť údajeSkryť údaje
| Kraj | Vznik | Zánik |
|---|---|---|
| Banskobystrický kraj | 1 854 | 684 |
| Bratislavský kraj | 8 009 | 3 006 |
| Košický kraj | 2 065 | 572 |
| Nitriansky kraj | 2 260 | 1 142 |
| Prešovský kraj | 1 652 | 664 |
| Trnavský kraj | 1 816 | 544 |
| Trenčiansky kraj | 1 394 | 685 |
| Žilinský kraj | 1 939 | 872 |
Zobraziť údajeSkryť údaje
| Odvetvie (SK NACE) | Počet |
|---|---|
| C — Priemyselná výroba | 3 867 |
| M — Odborné, vedecké a technické činnosti | 3 736 |
| F — Stavebníctvo | 2 974 |
| N — Administratívne a podporné služby | 2 492 |
| J — Informácie a komunikácia | 1 309 |
| G — Veľkoobchod a maloobchod, opravy vozidiel | 1 152 |
| L — Nehnuteľnosti | 1 126 |
| H — Doprava a skladovanie | 1 120 |
| I — Ubytovanie a stravovanie | 832 |
| S — Ostatné služby | 484 |
- Vznik
- Zánik
Zobraziť údajeSkryť údaje
| Mesiac | Vznik | Zánik | Saldo |
|---|---|---|---|
| dec | 1 429 | 756 | +673 |
| nov | 1 592 | 873 | +719 |
| okt | 1 646 | 866 | +780 |
| sep | 1 553 | 712 | +841 |
| aug | 1 620 | 756 | +864 |
| júl | 1 509 | 694 | +815 |
| jún | 1 915 | 775 | +1 140 |
| máj | 2 043 | 734 | +1 309 |
| apr | 1 711 | 624 | +1 087 |
| mar | 2 267 | 776 | +1 491 |
| feb | 1 903 | 725 | +1 178 |
| jan | 1 861 | 719 | +1 142 |
Zdroj a metodika
Zdroj: RPO a Živnostenský register; podrobné rady na stránke štatistiky vzniku a zániku firiem.