Finančné výsledky slovenských firiem 2025

Za rok 2025 podalo účtovnú závierku 302 599 slovenských firiem. Ich tržby dosiahli spolu 259,4 mld. € a výsledok hospodárenia 11,7 mld. €.

V zisku hospodárilo 187 402 firiem (62,8 %), v strate 101 495 (34,0 %).

Daň z príjmov právnických osôb za zdaňovacie obdobie 2025 vyrubila Finančná správa 298 027 firmám v celkovej výške 4,2 mld. €.

Podané závierky
302 599
+2,6 % oproti 2024
Tržby spolu
259,4 mld. €
Výsledok hospodárenia spolu
11,7 mld. €
Firmy v zisku
187 402
62,8 %
Firmy v strate
101 495
34,0 %
Daň z príjmov spolu
4,2 mld. €
298 027 platiteľov
Osobné náklady spolu
27,3 mld. €
Bankové úvery spolu
24,2 mld. €
Počet podaných účtovných závierok podľa roku
Počet podaných účtovných závierok podľa roku0100,0 tis.200,0 tis.300,0 tis.400,0 tis.201520172019202120232025
Zobraziť údaje
Rok Závierky
2025 302 599
2024 295 019
2023 285 265
2022 271 626
2021 259 194
2020 246 808
2019 234 944
2018 223 074
2017 209 799
2016 199 312
2015 191 113
Firmy podľa výšky tržieb 2025
Firmy podľa výšky tržieb 2025: Bez tržieb 51 327, Do 100 tis. € 153 838, 100 tis. – 1 mil. € 70 840, 1 – 10 mil. € 18 932, 10 – 50 mil. € 2 462, Nad 50 mil. € 676Bez tržieb51 327Do 100 tis. €153 838100 tis. – 1 mil. €70 8401 – 10 mil. €18 93210 – 50 mil. €2 462Nad 50 mil. €676
Zobraziť údaje
Tržby Firmy Podiel
Bez tržieb 51 327 17,2 %
Do 100 tis. € 153 838 51,6 %
100 tis. – 1 mil. € 70 840 23,8 %
1 – 10 mil. € 18 932 6,4 %
10 – 50 mil. € 2 462 0,8 %
Nad 50 mil. € 676 0,2 %
Firmy v zisku a v strate 2025
Firmy v zisku a v strate 2025: V zisku 187 402, V strate 101 495, Nulový výsledok 9 314V zisku187 402V strate101 495Nulový výsledok9 314
Zobraziť údaje
Výsledok Firmy Podiel
V zisku 187 402 62,8 %
V strate 101 495 34,0 %
Nulový výsledok 9 314 3,1 %
Tržby podľa odvetví 2025
Tržby podľa odvetví 2025: Priemyselná výroba 82,2 mld. €, Veľkoobchod a maloobchod, opravy vozidiel 73,6 mld. €, Stavebníctvo 14,9 mld. €, Odborné, vedecké a technické činnosti 12,8 mld. €, Doprava a skladovanie 12,7 mld. €, Administratívne a podporné služby 11,5 mld. €, Informácie a komunikácia 10,7 mld. €, Energetika (elektrina, plyn, para) 8,8 mld. €, Nehnuteľnosti 5,6 mld. €, Verejná správa a obrana 5,3 mld. €Priemyselná výroba82,2 mld. €Veľkoobchod a maloobchod, opravy…73,6 mld. €Stavebníctvo14,9 mld. €Odborné, vedecké a technické činn…12,8 mld. €Doprava a skladovanie12,7 mld. €Administratívne a podporné služby11,5 mld. €Informácie a komunikácia10,7 mld. €Energetika (elektrina, plyn, para)8,8 mld. €Nehnuteľnosti5,6 mld. €Verejná správa a obrana5,3 mld. €
Zobraziť údaje
Odvetvie (SK NACE) Firmy Tržby Výsledok hospodárenia V zisku
C — Priemyselná výroba 32 213 82,2 mld. € 2,5 mld. € 64,0 %
G — Veľkoobchod a maloobchod, opravy vozidiel 42 180 73,6 mld. € 2,2 mld. € 60,5 %
F — Stavebníctvo 31 106 14,9 mld. € 588,1 mil. € 66,8 %
M — Odborné, vedecké a technické činnosti 52 103 12,8 mld. € 1,2 mld. € 67,6 %
H — Doprava a skladovanie 11 581 12,7 mld. € 545,4 mil. € 62,3 %
N — Administratívne a podporné služby 43 457 11,5 mld. € 842,0 mil. € 63,9 %
J — Informácie a komunikácia 21 796 10,7 mld. € 1,1 mld. € 73,2 %
D — Energetika (elektrina, plyn, para) 554 8,8 mld. € 488,7 mil. € 67,2 %
L — Nehnuteľnosti 19 553 5,6 mld. € 634,4 mil. € 59,5 %
O — Verejná správa a obrana 22 5,3 mld. € 42,9 mil. € 73,7 %
Q — Zdravotníctvo a sociálna pomoc 7 045 4,3 mld. € 297,7 mil. € 84,6 %
A — Poľnohospodárstvo, lesníctvo a rybolov 6 400 3,5 mld. € 99,9 mil. € 63,4 %
I — Ubytovanie a stravovanie 11 320 3,3 mld. € 103,1 mil. € 59,0 %
K — Finančné a poisťovacie činnosti 1 505 3,2 mld. € 509,5 mil. € 66,7 %
R — Umenie, zábava a rekreácia 4 687 2,8 mld. € 266,1 mil. € 59,2 %
E — Voda, odpady a sanácie 1 747 2,0 mld. € 79,1 mil. € 65,1 %
S — Ostatné služby 6 881 1,2 mld. € 61,6 mil. € 58,7 %
P — Vzdelávanie 4 681 576,7 mil. € 153,4 mil. € 65,0 %
B — Ťažba a dobývanie 399 429,0 mil. € 47,1 mil. € 65,2 %
Firmy podľa vyrubenej dane z príjmov 2025
Firmy podľa vyrubenej dane z príjmov 2025: Nulová daň 34 739, Do 1 tis. € 181 788, 1 – 10 tis. € 88 484, 10 – 100 tis. € 23 946, 100 tis. – 1 mil. € 3 400, Nad 1 mil. € 409Nulová daň34 739Do 1 tis. €181 7881 – 10 tis. €88 48410 – 100 tis. €23 946100 tis. – 1 mil. €3 400Nad 1 mil. €409
Zobraziť údaje
Daň Firmy Podiel
Nulová daň 34 739 10,4 %
Do 1 tis. € 181 788 54,6 %
1 – 10 tis. € 88 484 26,6 %
10 – 100 tis. € 23 946 7,2 %
100 tis. – 1 mil. € 3 400 1,0 %
Nad 1 mil. € 409 0,1 %

Zdroj a metodika

Zdroj: Register účtovných závierok (RÚZ). Firmy = obchodné spoločnosti a družstvá; započítané sú len závierky s overenými údajmi, bez konsolidovaných. Sumy v eurách. Aktualizované 2. 11. 2026.

Daň: zoznam daňových subjektov s vyrubenou daňou z príjmov právnických osôb, Finančná správa SR (stav k 15. 9. 2026).